Shrnutí roku 2019 a co nás čeká

Šílenství ohňostrojů a pití je za námi spolu s rokem 2019, ale zpět k MU Online s menší rekapitulací..


Prvním příspěvkem jako každý rok se trošku ohlédneme zpětně za rokem minulým, leč minulý rok jsme tuto tradici vynechali.. když není o čem psát a statisticky jdou čísla do červených, no hold snad to doženeme dnes.

MU Online scéna je u nás každý rok proměnlivá, většinou přijdou nové servery a velmi rychle zjistí, že nemají dostatek sil ani zkušeností k přežití v tomto nelítostném světě, byť mnohdy ony myšlenky jsou lákavou vstupenkou do našeho oblíbeného světa.
Ne vždy to ale stačí k úspěchu. Naštěstí rok 2019 je přeci jen výjimečný v tomto ohledu a nabízí konečně i hratelné servery.

I. Kdo nás tedy poctil návštěvou za rok 2019?
AsgardMU vypustil v minulém roce do éteru hned dva servery, samozřejmě se jednalo o očekávaný GMO server..nakonec byl úspěšnější wipe medium serveru a prakticky je to #1 na naší scéně, leč se nejedná ryze o cz/sk server, tak drtivá většina naší komunita tam hraje.
ZenMU také vypustil dva servery, první byl zklamáním a nevyhnul se věčnému ohni, avšak tak věčný nebyl, před pár týdny rozjeli server znova. Snad jim to tentokrát vydrží déle.
AcidMU ten plánoval až doplánoval, nakonec skončily ještě před startem, mělo se jednat o klon DaeMU.
DaeMU byl nejhranější a nejznámější cz/sk server velmi dlouhou dobu, bohužel nás po mnoha letech opustil a to bez rozloučení, ale i tak děkujeme za ty léta, bez nich by nebyla kolem MU taková komunita na naší scéně.
AnthariaMU přišla koncem roku a tak uvidíme jak bude konkurovat Asgardu, přeci jen v rámci nastavení jsou si servery v jistých ohledech podobné.
ReverseMU se drží již přes půl roku u nás a zápal do tvoření serveru jim rozhodně nechybí, taky se jedná o jediný server, bez moderních vychytávek.

II. Evoluce MU online hraní u nás
Před pár lety jsme byli ještě zvyklí na DaeMU a tradiční servery se starými verzemi, které se drželi i starých zvyků. Minulý rok byl v tomhle ohledu zlomový, jelikož drtivá většina serverů neodolala moderním trendům doby a jste svědky, kdy se to týká například i ZenMU, který leč běží na staré S2EP1 x30, tak nabízí tyto „vychytávky“ také.

Mluvíme o nasazení MU Helperu na starších sezónách a hlavně o Offlevelu/Attacku, díky kterému hráč nemusí být vůbec ve hře přítomen a postava nadále expí, takže hráči můžou být v hospůdce a v klidu popíjet zlatý mok s tím že beztrestně expí.

Jak bylo již naznačeno…tyto servery mají povolený kemp, který navazuje na dané vychytávky a spolu tvoří [AFK] hru…
Otázkou však je, jak moc tyhle inovace přispěli hráčům, obětujete komunikaci s hráči za levely, obětujete obchodování a PvP v mapách za levely?

Jak se říká náš zákazník náš pán, nebo nabídka a poptávka. No snad tato moderní doba vám nabídne i zážitky, než jenom proudění proudu skrze počítačovou skříň. Moderní doba a s ní spjatý komfort je údělem doby a ne vždy rezonuje také s jistým elementárním vývojem, který dokáže přispívat lidem jakožto hráčům.

Ovšem není potřeba hned vidět vše černě a jistě se dají tyto „booting“ neduhy i eliminovat patřičnou motivací či progressem pro aktivní hráče.
Vždy existuje kompromis, i když to občas znamená změna strategie v rámci nastavení.
Bohudík v rámci AAA hraní se čím dál víc prosazují staré zvyky, učenlivost, cvičení, vnímavost a koncentrace na hráče.

III. A jaká je vůbec hratelnost serverů..
U nás jsou momentálně čtyři aktivní servery a nejhranější je AsgardMU, který docílil mety 550 online hráčů, samozřejmě po změně jistých pravidel tento počet klesl téměř o 150 hráčů. I tak je aktivita velmi solidní, kdyby se jednalo o DaeMU řekli by jsme takové aktivitě přímo výborná, avšak nebudeme si dělat zbytečné iluze, vzhledem k poměru hrajících hráčů a kemperů [AFK].

AnthariaMU má kolem 130 online hráčů, údajně je to x2 více, než je reálné číslo „poznámka anonymního hráče“.. ehm. Co si jenom o tom vlastně myslet? Sdělit hráčům jaký server je nejhranější je velmi složité a vyžadovalo by to komplexní analýzu, stejně jako u jiných online her..nemůžeme počítat nečinné hráče v menu obrazovky.

ZenMU má zhruba 50 hráčů, což je slabý výsledek vzhledem k tomu že kempení a multiaccount jsou taktéž povoleny, možná se to zlepší, reálná čísla můžou být daleko nižší.
RevengeMU je jediný server se zakázaným kempem, absence Offlevelu i Helperu, zkrátka S3 custom se vším všudy. No aktivita není zrovna ukázková 10-25 lidí je pro online hru vážně tristní číslo, snad se dočkáme něčeho co tuhle situaci změní, bylo by škoda ztratit server, který se „hraje“, avšak má spoustu jiných nedostatků.

Když trošku začneme analyzovat statistiky libovolného serveru napříč několika atributy, tak se výsledek dost liší a člověk má pak velmi rozporuplné pocity.

Ku příkladu AnthariaMU – 130 (100%) online hráčů z toho 50% lidí (65 hráčů) využije multiaccount / 2 = 32 lidí a z toho 60% je AFK (Offlevel).. zůstává nám tu 65+19=84 skutečných unikátních hráčů „o 35% méně“, větší čísla online hráčů + multiaccount dokáží mít ještě větší % dopad.

Jedná se pouze o příklad, jak to může být či nemusí. Vysoké čísla nereprezentují „živost“ daného serveru a to je daň za komfort. Euforie, která pramení na základě iluzí, jaksi nereflektuje skutečný stav. Nenechte se ale rozhodit, před pár lety servery nevydrželi ani měsíc, nyní tu máme servery co jsou s námi i více jak rok, to je obrovský úspěch pro MU u nás a snad i inspirace pro ostatní. A jak jsme již psali, u těmto trendům se dá bránit – s chutí do toho!


IV. A jak si vede náš portál?
Napsali jsme rozhodně méně novinek, návodů atd..zkrátka slabší rok a už se nenajde tolik „nadšenců“, kteří si chtějí jako experiment udělat vlastní server, který selže v prvních dnech, takže tu máme více méně stálice.. když teda padnou zkouší to znova a znova.

Potěšila nás návštěvnost, která se oproti minulému roku zvýšila téměř o 36% a konkrétně se jedná o zhruba 22 000 unikátních návštěvníků za rok 2019, děkujeme. Jen zamrzí že ani zlomek návštěvníků neinvestoval 30 sekund do hodnocení serverů.

Nejčtenější článek na webu i facebooku se paradoxně stal kritický příspěvek DaeMU má potíže.

Nyní nám nezbývá než doufat že rok 2020 bude úspěšnější pro MU Online. Chybí na naší scéně například kvalitní fun servery, nebo starší sezóny se starými pravidly a současně i komunita kolem nich.  Už teď můžeme lehce naznačit že AsgardMU zase něco kuchtí a v jiném stylu, GMO a Medium máme..necháme se překvapit.
Vzhledem k explozi ve světě Zaklínače přidáme i my něco na závěr.

Toss A Coin To Your „Server“.

66702cookie-checkShrnutí roku 2019 a co nás čeká

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *