Pohled na ROK 2016 a 2017 co nás čeká

Dnešní příspěvek je první v novém roce 2017 to znamená že se nemůžeme věnovat ničemu jinému než právě roku 2016 respektive jeho rekapitulaci. Nebude samozřejmě chybět ani lehký náčrt roku 2017. Podíváme se jak obstál náš web a taky naše servery, na konci příspěvku vyhlásíme vítěze na poli nejlépe hodnoceného serveru komunitou pro rok 2016.
Tak něco málo k webu a statistikám:

 • Publikovali jsme zhruba přes 40 článků za rok 2016 což není špatné číslo ač mohlo být výrazně lepší, ale jsme i tak rádi že bylo o čem psát.
 • Návštěvnost je samozřejmě nejdůležitější věcí k tomu aby běžel chod webu hladce a hlavně, aby mělo smysl se jím vůbec zabývat:
  • Za tento rok nás navštívilo zhruba 12 000 unikátních návštěvníků +/- za co samozřejmě děkujeme.
 • Nejpopulárnější příspěvek za rok 2016 byl následující: http://muonlineczech.4fan.cz/novy-projekt-zenmu/ na který si kliklo 657+ návštěvníků. Veškerá čísla jsou orientační a nemusí být přesná, přeci jen na náš web nechodí jen cz/sk návštěvníci vzhledem k tomu že jsme dobře vidět na poli internetu.
 • Na webu máme také přes 180+ registrovaných uživatelů, ale je škoda že doposud nikdo nevyužil naše diskuzní fórum.

Ze začátku kdy projekt vznikal tak jsme nepočítali s nijak velkou návštěvností, jelikož se jedná o starou hru, která na poli diablovek pomalu nemá místo vzhledem ke konkurenci, navíc na naší scéně je poměrně dusné prostředí a rivalita serverů vážně nechybí obrazně řečeno. Takže i tato návštěvnost je vcelku slušná a možná se zvýší s příchodem MU Legend.

Co se naopak nepovedlo:

 • Najít více lidí, nebo-li redaktorů, kteří by mohli na web přinášet více obsahu a nebo preview / první dojmy ze serverů.
 • Komunikace mezi servery není zrovna ukázková a v tomto roce byli nejkomunikativnější následující servery: PhoenixMU, ExcellentMU a ZenMU a právě díky jejich komunikaci jsme Vám mohli přinášet čerstvé informace, které byli více informační než u jiných serverů. Naopak nejhorší komunikace byla ze serverem Revenge of Daemons a prakticky stejná situace byla i u serveru ProjektMU.
  Co se pak týče serveru DaeMU tam jsme nenavázali žádné kontakty vzhledem k tomu že jediný redaktor není zrovna v přátelském vztahu mezi němi. Hold ne každý si padne do noty.
 • Fórum nebylo využito to je také škoda, když se podíváme například na facebook kde jsme měli příspěvky, které měli více jak 300x shlédnutí, takže říkat že hru nikdo nehraje není úplně na místě.

Nyní je čas přejít k samotným serverům:

 • Za rok 2016 to na naší scéně zkusili následující servery: LegendMU, PhoenixMU, ExcellentMU, PwrdMU, Revenge of Daemons, ProjektMU, ZenMU a některé servery se nedostali dále než za slova (plánování): TheBestMU a DimensionMU.
 • Z těchto 7 serverů, které se spustili vydrželi déle než 3 měsíce pouze: PwrdMU, ExcellentMU a ProjektMU, ZenMU je zatím v plenkách, některé z nich plánují další ostrý start a u dalších uvidíme jak přežijí v tomto krutém MU světě následující měsíce, jelikož 10 hráčů není zrovna číslo vhodné pro server a dokonce již nedosahují ani této hodnoty bohužel.
 • Prostor naopak dostal nový hard server ZenMU, který přes počáteční obtíže má zatím nejaktivnější základnu hráčů z nových serverů, doufejme že bude jenom líp. Samozřejme server ExcellentMU taky málem dosáhl ze začátku 90+ hráčů avšak GMO nastavení zkrátka není nic pro naší „většinu“ jak se zdá.
 • DaeMU o kterém jsme nepsali vypadá že se něco rýsuje, ale nemáme možnost se dostat k ničemu konkrétnímu a už vůbec ne oficiálnímu vzhledem k blokaci účtu a celkovému přístupu serveru k nám, myslím že je to oboustranné. Možná se to časem zlepší.

Které servery nás ještě čekají v rámci roku 2017:

 • DaeMU něco plánuje.
 • ExcellentMU plánuje medium projekt postavený na Season 10.
 • NaraMU bude se jednat buď o medium nebo hard server, ale největší překvapení je využití mapy arkania a dalších věcí, uvidíme jestli se dostanou z náčrtu k serveru.

A to nebude všechno.

 

Jak si vedli servery v očích hráčů:

Hodnocení serverů je letošní nová funkce, která má pomoct hráčům při rozhodování u výběru serveru, bohužel některé servery jak se zdá nemělo cenu hodnotit vzhledem k nedostatečným hlasům. Pokud se chceme bavit o aspoň trochu relevantním hodnocení tak server musí ohodnotit minimálně 50 hráčů, což se podařilo pouze 2 serverům a jednomu pouze při „součtu“ vzhledem k tomu že měl hned několik wipů za rok, pojďme se na ně podívat i z komentářem „který berte jenom pouze jako můj laický pohled“.

ExcellentMU

Hodnocení Hodnotilo uživatelů
 • Hodnocení je jistě oprávněné, jelikož předvedlo poměrně kvalitní nastavení, výbornou komunikaci i propagaci, pěkné fórum postavené na IPB, web byl sice průměrný, ale svoji funkci splňoval a v rámci zabezpečení jako jediný nebyl „hacknut“. Server měl samozřejmě taky pár chyb a hlavně se jednalo o GMO server o který brzo nebyl zájem, na takové nastavení naší hráči nejsou zvyklí a je pravda že pro pracující komunitu je tento styl nevhodný.

4/5

Hodnocení redakce:

Hodnocení redakce
75%
Průměr 4/5 50 +/-

PwrdMU

Hodnocení Hodnotilo uživatelů
 • Server s velkými ambicemi, změny vedení, wipování.. Server má potenciál, ale je potřeba k němu přistupovat důkladněji a zapracovat na propagaci, webu a jiných věcech, přeci když webové stránky jsou pouze na půl přeložené tak na mě osobně to nevrhá dobré světlo, každopádně snaha setrvat se taky počítá, ale bez řádné komunikace zkrátka sami hráči nepřijdou.

2,6/5

Hodnocení redakce:

Hodnocení redakce
55%
1 OS – 2,2/5 35 +/-
2 OS – 3/5 13 +/-
3 OS – 2,5/5 6 +/-
4 OS – 1,5/5 3 +/-

DaeMU

Hodnocení Hodnotilo uživatelů
 • Říká se že zkušenosti nenahradíš a člověk se k nim musí postupně dopracovat, otázkou je jaké zkušenosti v tomto případě server obdržel. Server s nejdelší tradicí a nejpočetnější komunitou „momentálně“ s velkými ambicemi. Bohužel server si hází sám klacky pod nohy nenaplněnými sliby a nevybalancovaným poměrem mezi reálným a herním platidlem a nemluvě o technických problémech a jiných věcech, která za ty léta mohli být výrazně lepší, avšak server exceluje v propagaci což je občas velmi silný klíčový prvek.

2,5/5

Hodnocení redakce:

Hodnocení redakce
50%
Průměr 3/5 100 +/-

Servery ze starým hodnocením mají převrácenou stupnici u „podpory/ vip“.


Nejlépe hodnocený server byl ve výsledku ExcellentMU, který vyhrál ve všech kategoriích a již na nás chystá další projekt, tentokrát méně časově náročný pro hráče. Doufejme že se po novém roce server do toho pustí, aby se na něj „náhodou nezapomnělo“ což by byla škoda. Gratulujeme!

Samozřejmě jsme nadále otevřeni v rámci návrhů, co by jste tu třeba rádi viděli. Doufejme že rok 2017 bude bohatý a splní naše nejen herní očekávání.

32470cookie-checkPohled na ROK 2016 a 2017 co nás čeká

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *